top of page

MEZINÁRODNÍ VODÁCKÝ KEMP

 

Mezinárodní vodácký camp je příležitostí pro nová česko-polská přátelství, poznávání kultur, přírody, rozvoj vodáckých dovedností, táboření, vzájemné komunikace atd.

 

Základní metodou je zážitková pedagogika. Na dodržení metodiky dohlíží odborný dozor z řad studentů rekreologie, instruktorů vodní turistiky a vodních skautů.

 

 

TĚŠÍNSKÝ MAJÁLES

 

Těšínský Majáles – mezinárodní festival mládeže a studentstva.  Celý Majáles začíná tradičním průvodem studentů městem, v čele s královskou rodinou v kočáře. Poté, co průvod dorazí na náměstí, může začít, po krátkém tradičním královském úvodu, program.

 

V programu vystupují jednotlivé školy a pozvaní hosté. Tento čas je vymezen právě mladým lidem, kteří se můžou prezentovat v tom, v čem jsou dobří před náměstím, které je plné lidí. Tím, ale možnost seberealizace nekončí, týden před samotným Majálesem bude probíhat vymalování podchodu studenty, kde uplatní své výtvarné nadání a zpropagují Majáles.

 

Samotný Majáles bude zakončen koncertem v Dziuple, kde mohou vystoupit hudebníci, kteří o to projeví zájem. Lidé se během Majálesu nebudou jen prezentovat, ale budou moci také poznat a učit se něco nového. Na náměstí a v přilehlých oblastech budou probíhat nejrůznější workshopy, které nabídnou příležitost se něčemu zajímavému naučit.

 

Nejdůležitějším prvkem tohoto projektu je zábava, kterou bude zprostředkovávat hlavní program, koncerty, workshopy, Gamezone, Laja…

 

 

CHCI BÝT CESTOVATEL

 

Mládež v Českém Těšíně neví o možnostech, které mají po ukončení střední školy. Mladí lidé mají chuť cestovat, ale nemají finance, neví, jak začít.

 

Chybí zde komunita, která by si vzájemně vyměňovala své názory, zkušenosti a přeposílali by si příležitosti k cestování. Cílem tohoto projektu je pomocí besed, vytvořit informovanou komunitu, která bude vědět, jak začít cestovat, co potřebují, kde zajít a kdo jim pomůže.

 

 

FANTASY KARVINÁ

 

Bratrstvo kamenného mostu je společenství mladých lidí, převážně z Karviné. Dlouhodobě se zabýváme metodou live action role playing (LARP), která není přímo zasazena do určitého období, ani není vymezena žánrem či seznamem povolených ras a rolí. Zahrnujeme tedy do hry veškerou možnou podobu larpu a nebráníme se inovacím, které mohou členové do této hry přinést.

 

Doposud jsme organizovali pár menších Larpových akcí, vyhrazených spíše pro členy a jejich známé, o kterých jsme věděli, že jsou do této tématiky zasvěceni. Nebyly to tedy akce přímo určené pro širokou veřejnost.

 

Dalším aktivitám, kterým se tato skupina věnuje, je hraní open role playing game (RPG), jak v počítačové podobě, tak prostřednictvím pravidelného osobního setkávání založeného na stejném principu.

 

 

SVÁTEK ČAJE

 

Projekt Svátek čaje vznikl z iniciativy skupiny mladých lidí, kteří mají společný zájem - čaj a zároveň se zajímají o kulturu a životní styl, které jsou s čajem spjaty.

 

Rádi bychom rozšířili povědomí veřejnosti a obohatili ji o toto zajímavé téma, a to prostřednictvím mezikulturního vzdělávání, které bude podáváno zábavnou a tvořivou formou. V rámci této akce budou proto probíhat koncerty, cestovatelské besedy, workshopy (bubnování, vaření z čajem, orientalního tance, tvorby keramických čajových misek, vlastního fotoaparátu pinhole camera, řezby do dřeva, žonglování, slackline), a hlavně čajové degustace a poznávání různých druhů čaje z mnoha konců světa.

 

 

LÉTO S JURTOU

 

V rámci tohoto projektu chceme dětem ve věku od 7 do 12 let nabídnout zajímavý a aktivní způsob, jak strávit volné dny o prázdninách. Všechny aktivity budou probíhat v mongolské jurtě, kterou máme k dispozici díky organizaci Petrklíč help.  V průběhu tří dnů seznámíme 75 dětí s čajovou kulturou, možnostmi zahradničení ve městě, veganstvím a vegetariánstvím, batikováním, jógou, atd.

 

Jsme skupina mladých lidí, kteří se setkali při aktivitách pro mládež a děti v Českém Těšíně a Cieszynie. Rozhodli jsme se, že postavíme na Zámeckém vrchu v Těšíně mongolskou jurtu. Tímto projektem bychom chtěli přiblížit naši čin nostdětem a vytvořit si zázemí pro další aktivity.

 

 

KOMUNITNÍ ZAHRADY

 

Zahrádky bez hranic/Ogródki bez granic. Tento projekt vychází z potřeby lepší komunikace a hlubší spolupráce české a polské komunity ve dvou příhraničních městech. Cílem projektu je propojení lidí dvou národností a povzbuzení vědomí evropské sounáležitosti.

 

Projekt vede mladé lidi pomocí nejrozmanitějších workshopů, přenášek a činností k aktivní účasti na dění ve městech, ve kterých žijí. Úkolem je najít zájem, který je společný pro obě strany bez ohledu na hranice států.

 

Projekt Zahrádky bez hranic/Ogródki bez granic bude realizován prostřednictvím kreativních dílen (přeměna palet na květináče), přednášek na téma komunitních zahrad a projekcí o komunitních zahradách v Evropě. Je důležité, aby všechny poznatky pocházely z osobní zkušenosti a působily tak na každého účastníka, a to jak vědomě,  tak i podvědomě.  Účastníci budou mít samozřejmě také prostor pro realizaci vlastních nápadů.

 

Cílem všech zmíněných aktivit je, aby si účastníci osvojili nové dovednosti a popřípadě v sobě objevili novou vášeň, kterou posléze zakomponují do svých každodenních činností a povolání.

 

 

 

bottom of page