top of page

profily

Lucie NEUWERTOVÁ

 

,,Jsem optimista s pozitivním přístupem k životu. Nové výzvy nikdy neodmítám “

 

 

 

 

 

Ludmila VOJTOVIČOVÁ

 

,,Den, plný aktivit– tvoří spoustu radosti

a zážitků – a takový den, je mým štěstím.“

 

 

 

 

 

Jakub GAMROT

 

,,V životě je pro mě důležitá neustálá změna a pohyb vpřed.“

 

 

 

 

 

Martin DADAK

 

,,Rád se seberealizuji tím, že jsem aktivní ve svém okolí. Našel jsem se především v dobrovolnictví.“

 

 

 

 

 

Lukáš POLÁK

 

"Rád poznávám nové lidi a učím se nové věci."

 

 

 

Ondra SUCHANEK

 

"Mám zájem potkávat nové lidi, nabrat zkušenosti a možná i poznat svět."

 

 

 

Martin BRÁZDA

 

"Rád se zapojuji do všemožných projektů, které mají lidi nějak zabavit a vytáhnout je z domu."

 

 

 

Lucie LENDLOVÁ

 

"Každý jeden člověk, který mi kdy zkřížil cestu, mě změnil a posunul dál."

 

 

 

Tomáš MORCINEK

 

"Mám rád výzvy a dobrodružství. Jsem rád součástí skupiny a rád poznávám nové lidi."

 

 

 

Vítězslav UVÍRA

 

"Ve svém volném čase dělám spostu různých věcí a rád spousty nových věcí zkouším."

 

 

 

Hana PIETROVÁ

 

"Věřím, že pomocí vzdělávání můžeme změnit i celý svět. Pomocí neformálního vzdělávání, vzdělávání mimo lavice a učitele."

 

 

 

Marcela STŘEŠŇÁKOVÁ

 

"Svůj volný čas věnuji spoustě aktivit - návštěvám sboru, dobrovolnictví a setkávání v rámci fantasy skupiny."

 

 

 

Lucie NEUWERTOVÁ

 

,,Jsem optimista s pozitivním přístupem

k životu. Nové výzvy nikdy neodmítám “

 

 

 

Jmenuji se Lucie Neuwertová je mi 19let. Pocházím z Orlové. Jsem velice akční člověk, který nikdy neodmítne žádnou výzvu a také velký optimista s pozitivním přístupem k životu. Ráda zažívám stále něco nového, poznávám nové lidi, získávám nové zkušenosti. Svůj volný čas trávím převážně s přáteli, se kterými se snažíme zpestřit kulturní dění v našem malém městě.

 

A jak jsem se stala aktivní ? To je velice dobrá otázka. Vlastně to bylo celkem nedávno. Začalo to prvním školením o lidských právech, kde jsem se seznámila se skvělými lidmi - Bárou Bláhovou a Petrem Kantorem. Tady to všechno začalo! Následovala první česko-polská výměna, která se konala v Karviné. Dalo by se říci, že tato pro mě výjimečná akce byla pro mě klíčová a doslova mi od základů změnila můj dosavadní smysl života. Začala jsem se účastnit akcí s tématikou neformálního vzdělávání, které bylo pro mě zcela nové.

 

Jelikož mezi mé záliby patří i žurnalistika a velice ráda píšu, zúčastnila jsem se projektu „Ano můžeš být žurnalista“ a přihlásila do kurzu žurnalistických dovedností, díky kterému jsem se dozvěděla spoustu nových věcí a stala se reportérkou portálu Media pro lidi. Poté jsem absolvovala stáž pro ASK ČR, kde jsem se poznala s Mariolu Kluzovou.

 

V tomto období jsem se také stala členkou SADu a následovalo první školení na psaní projektů, které mě velice překvapilo. Byl to velice zajímavý a doslova hektický víkend. Za pouhé tři dny jsem měla napsat projekt na Svátek čaje, který se každoročně koná v Těšíně. Byla to obrovská výzva. Zodpovědnost a strach před obhajobou na radnici mě neopouštěl. Nakonec to ale vše dopadlo dobře a projekt mi schválili. Bylo to pro mě velké štěstí.  I přes velkou trému jsem to zvládla!

Lucie Neuwertová

Ludmila VOJTOVIČOVÁ

 

 

,,Den, plný aktivit– tvoří spoustu radosti

a zážitků – a takový den, je mým štěstím.“

 

 

 

Mé jméno je Ludmila Vojtovičová. Brzy mi bude 20 let a nemůžu se dočkat na Vysoké učení technické, kde hodlám pokračovat ve svém studiu, obor – Ekonomika podniku.

 

Nedávno jsem odmaturovala s vyznamenáním na Obchodní akademii v Českém Těšíně a mým snem je stát se reklamním kreativcem.

 

Ve svém volném čase ilustruji dětskou knihu Ireny Siudové, velmi ráda peču všemožné zákusky a celkově jsou mému srdci blízké nejrůznější kreativní činnosti.

Kromě toho mám ráda také sport, aktivně jezdím na kole, chodím po horách a bruslím.

Baví mě číst a psát fejetony, které doufám, budu schopna tvořit i při práci v budoucnu.

Často říkávám, že nejraději bych domů přicházela z velké firmy do malého bytu s psacím strojem (notebookem – ovšem ten ruší mou romantickou představu) a pracovala na fejetonech, jenž bych si i sama ilustrovala….

 

Ale jak jsem se vlastně dostala k dobrovolnické činnosti?

 

Odpověď není tak jednoduchá, neboť k SADu jsem došla po dvou cestičkách.

 

Kamarádka Anička mě sebou vzala na živou Knihovnu, kde jsem poprvé poznala Petra Kantora a také mnoho dalších zajímavých lidí, kteří se v průběhu času pro mne stali velkou inspirací.

Protože se mi líbilo pomáhat a bavilo mě poznávat nové lidi, oslovil mě Petr s nabídkou, abych se přišla na Slezskou Akademii Demokracie sama podívat.

 

Měsíc zpátky jsem ale vyplňovala SADovskou anketu, díky níž mě do SADu vybrali ( já jsem o tom ještě v té chvíli, stejně jako Petr, nevěděla) a když jsem potom za týden seděla ve školní lavici, přišla si pro mě Hanička a pozvala mě do SADu zcela nezávisle na Petrově pozvání.

 

A tak jsem se stala Leadrem Českého Těšína.

 

Zkusila jsem si, jaké je pomáhat u Amnesty International - podepisování petic.

Poznala mentalitu lidí ze zahraničí, díky osobám z výměnného pobytu.

 

Absolvovala jsem zajímavou víkendovku Odbedni se, pomáhala na Outdoorovém festivalu filmů a mnoho dalších…zkrátka se pro mě najednou otevřelo spoustu dveří.

 

Díky SADu, ale i jiným organizacím, jsem také pochopila, že nás – aktivních lidí, není málo. A že mnoho z nich je ještě aktivnější než já a zvládají se školou tolik dalších činností, že před nimi člověk musí smeknout.

 

Jsem velmi ráda, že jsem rozšířila okruh možností a známých a velmi se těším, že se začnu zapojovat ještě více. Mnoho mých přátel pracuje na projektu, jenž si sami vymysleli. I já mám několik nápadů, a protože ekonomika je mým zaměřením, rozhodla jsem se, udělat nějaký projekt právě z této oblasti.

 

Věřím, že je důležité, aby lidé byli informovaní o tom, jak ekonomika funguje a aby se už jako mladí zapojili do malých aktivit, spojených s ní.

 

Chtěla bych také, abychom se nechali inspirovat zahraniční ekonomikou, která prosperuje více než ta naše a společně vytvořili třeba nějaký pěkný podnikatelský záměr, který bude nápomocný lidem.

 

Závěrem bych chtěla vyjádřit svou vděčnost, že mohu být součástí něčeho tak úžasného, jako je SAD (i další organizace) a že mohu být motivována přístupem lidí okolo mne a… jak řekl Tomas A. Harris:

 

Pro některé lidi je realita širším pojmem než pro jiné, protože se více dívali, více zažili, více četli a více přemýšleli… velmi mě těší, že s Těmito lidmi můžu své realitě dávat širší rozměr.

 

Ludmila Vojtovicova

Jakub GAMROT

 

,,V životě je pro mě důležitá neustálá

změna a pohyb vpřed.“

 

 

 

V současné době student posledního ročníku Gymnázia Karviná, vegetarián, příležitostný cestovatel, nadšený dobrovolník a koordinátor místní skupiny Amnesty International.

 

Miluji architekturu, kterou chci v budoucnu také studovat, design a krásné věci obecně. Jedním z mých největších koníčků je cestování, kterému věnuji stále více času. Nadšeně obdivuji kultury Skandinávie a severský životní styl. V životě je pro mě důležitá neustálá změna a pohyb vpřed. Velkou část svého volného času tedy věnuji poznávání nových lidí, kultur, rád si pročítám knihy nejrůznějších témat – politologií nebo ekologií počínaje a filosofií konče. Rád zastávám vůdčí pozici a nebojím se výzev. Důležitými hodnotami pro mě v životě jsou svoboda, nezávislost, úspěch, morálka, změna, přátelé a také vzdělání.

 

Po smrti mého otce se můj pohled na svět zásadně pozměnil. Začal jsem o svém životě a o cílech, kterých chci dosáhnout, hlouběji přemýšlet, hledal jsem jeho smysl a poprvé jsem se seznámil s východní filosofií, a to hlavně buddhismem. Poprvé jsem si všimnul krásy každodenního života, otevřel jsem se novému a neznámému, minulost jsem nechal odejít – začal jsem žít přítomným okamžikem a vstoupil jsem tak do nejšťastnějšího období mého života.

 

Dobrovolnictví si mě našlo samo. Při návštěvě londýnského City mě oslovila aktivistka Amnesty International a po návratu domů se pod mojí taktovkou na Gymnáziu v Karviné konala lidskoprávní akce “Maraton psaní dopisů”, která, i přes to, že byla naším prvním počinem, byla nejúspěšnější v celé ČR. No a pak už následovala jedna velká smršť událostí. Byl jsem tvůrcem lokálního projektu “ACT FOR HUMAN RIGHTS”, zaměřeného na výuku k lidským právům, aktivismus a boření předsudků. Podílel jsem se na tvorbě manuálu, který je součástí nové světové kampaně Amnesty International proti mučení v Oslu. Účastnil jsem se projektu EUROSCOLA, probíhajícího v Evropském parlamentu ve Štrasburku, simulace jednání Evropské komise v Olomouci a simulace jednání OSN v Cieszyně.

 

Jako účastník jsem prošel dalšími národními i mezinárodními projekty a semináři na nejrůznější témata. V současné době připravuji mezinárodní výměnu mládeže “Building the “hygge” future” mezi Dánským královstvím a Českou republikou.

 

Jakub Gamrot

Martin DADAK

 

,,Rád se seberealizuji tím, že jsem

aktivní ve svém okolí. Našel jsem se

především v dobrovolnictví.“

 

 

Je mi 19 let a pocházím z Českého Těšína, kde jsem také vystudoval střední školu v oboru ekologie a životního prostředí. Již od mládí jsem aktivním sportovcem a momentálně jsem profesionální Muay Thai zápasník. Rád se seberealizuji tím, že jsem aktivní ve svém okolí. Našel jsem se především v dobrovolnictví.

 

Cesta k vlastní aktivizaci byla v celku spletitá. Do třinácti jsem hrál hokej a byl to pro mě celý život. Jenže jednoho dne jsem se probudil a nemohl jsem pořádně chodit. Problém s kolenem. V důsledku toho jsem musel ukončit hokejovou zálibu a všechno se pro mě změnilo. Nesnášel jsem život, nechtěl jsem se následující dny probouzet. Také jsem se přidal ke špatné partě, což mi způsobilo spoustu problémů. Jenže koleno se dalo opět záhadně do pořádku. Tato životní etapa mi změnila život.

 

Začalo to uvědoměním si krásy, která nás každý den naplňuje. Uvědoměním, kdo jsem a co chci. Příchodem na střední školu začalo mé spolupodílení se na školních projektech, většinou ve formě konferencí. K mé smůle to však učitelům vadilo, jelikož jsem se vymykal normám všedního studenta. Tento přístup mě neodradil a chtěl jsem vědět a zapojit se více. Jako šance se objevil SAD, do kterého jsem byl prostřednictvím dotazníku přijat.

 

Poté byl sled událostí rychlý. První setkání ze mě udělala dobrovolníka na jednom z festivalů a pravidelného účastníka víkendovek.

 

Momentálně se aktivně podílím na projektu Zahrádky bez hranic, pomáhal jsem při psaní projektu vodáckého campu a nakonec jsem se pustil do psaní vlastního projektu Chci být cestovatel.

 

V budoucnu se chci dobrovolnictví nadále věnovat. Mám v plánu odjet na EVS a zažít veškerou krásu života.

 

Martin Dadak

Lukáš POLÁK

 

"Rád poznávám nové lidi a učím se nové věci."

 

 

 

 

Jmenuji se Lukáš Polák, je mi 19let a žiju v Orlové. Studuji Střední školu techniky a služeb v Karviné a působím jako vodácký instruktor v organizaci o.s. Posejdon. Mezi moje koníčky patří vodáctví a práce s počítači a elektronikou. Rád poznávám nové lidi a učím se nové věci.

 

Můj příběh, jak jsem se stal aktivním člověkem, začíná před osmi lety, kdy jsem se stal členem 8.oddílu Hraničářů v Karviné. Tam jsem poznal  Romana Štolfu. Asi po pěti letech jsem Hraničáře opustil, ale po čase jsem opět potkal Romana a dozvěděl se, že si zakládá vodácký oddíl ve městě Orlová. Nabídl mi možnost stát se instruktorem pod organizací o.s. Posejdon a naše spolupráce funguje do teď.

 

Jednou se Roman doslechl o projektu Cesta k městu, a požádal mě, abych napsal projekt pro o.s. Posejdon. Na školení jsem poznal Petra Kantora a Báru Bláhovou. Setkal jsem se se spoustou aktivních lidí a strašně se mi to zalíbilo. Po skončení školení jsme přednášeli své projekty na radnici v Karviné. Můj projekt ale, bohužel, neprošel. To mě vyburcovalo natolik, že jsem chtěl sbírat další inspiraci a zkušenosti s aktivními lidmi. Začal jsem se účastnit akcí s Petrem, jak jsem jen mohl, abych jednou mohl napsat lepší projekt.

 

Lukáš Polák

Ondra SUCHANEK

 

"Mám zájem potkávat nové lidi,

nabrat zkušenosti a možná i poznat svět."

 

 

 

Jmenuji se Ondra je mi 19 let, bydlím v Českém Těšíně, ale předtím jsem bydlel 18 let v Bohumíně. Právě jsem zdárně dokončil střední školu v oboru Ekologie a Životní prostření a chystám se na ostravskou univerzitu, kde budu studovat politickou a kulturní geografii.

 

Jsem otevřený, nekonfliktní, pohodář a  flegmatik. Co si kdo o mě myslí, neřeším. Snažím se soustředit na to, co mi může být nějak užitečné a co mě baví. Rád poznávám nové lidi. Mezi mé koníčky patří sport, turistika a hlavně hokej, kterého není nikdy dost. Jsem taky celkem materialista a mam jisté cíle, kterých chci dosáhnout. Ale jinak jsem milý a hodný chlapec.

 

K projektům jsem se dostal přes kamaráda, který mě přivedl ke skupince lidí, kteří tvoří v Českém a Polském Těšíně komunální zahrádky a jelikož jsem neměl co na práci a měl v celku nudný a trochu prázdný život, tak jsem se přidal. Začalo mě to bavit a to byl počátek mé aktivnosti.

 

Nyní spolupracuji ještě na projektu Chci být cestovatel. Díky těmto věcem jsem se dostal do SADu. Budu se také podílet na projektu vodácký camp, jako instruktor, mezitím přijdou nejrůznější víkendové akce a další věci.

 

A co dál? Kdo ví, jak to se mnou dopadne.  Chtěl bych pracovat na dalších projektech, potkávat nové lidi, nabrat další zkušenosti a možná i poznat svět. Nechci dělat přehnané plány do budoucna, přece jenom se svět mění a my s ním. Může se stát, že se vydám úplně jiným směrem, než teď zamýšlím. Vše je možné.

 

Ondra Suchanek

Martin BRÁZDA

 

"Rád se zapojuji do všemožných projektů,

které mají lidi nějak zabavit a vytáhnout je z domu."

 

 

 

Mé jméno je Martin Brázda, narodil jsem se v Českém Těšíně 18 let tomu. Od toho osudného dne jsem se plno věcí naučil, spoustu lidí poznal a prožil spoustu božích chvil.

 

V páté třídě jsem se rozhodl jít na gymnázium, což se zpětně ukázalo jako dobrý krok. Zúčastnil jsem se několika mezinárodních projektů, mezi které patří například Comenius, díky kterému jsem navštívil Bulharsko.

 

Zkusil jsem si i simulaci zasedání OSN pomocí ČadMUN 2013, která mě zdokonalila v angličtině. Mým vlastním projektem byl Těšínský Majáles, který jsem organizoval v roce 2013 a  2014.  Prostředky pro jeho organizaci jsem získal pomocí programu Mládež kraji. Poznal jsem spoustu zajímavých lidí, ale hlavně jsem získal zkušenosti, jak vést skupinu lidí a především zabavit studentstvo celého města. Bylo to zajímavé a bavilo mě to. Rád bavím lidi a jsem rád středem pozornosti. Těší mě, když se lidi kolem mě smějí, ať už je to proto, že jsem vtipný  nebo proto… že se smějí mě, hlavně ať se baví.

 

Rád se zapojuji do všemožných projektů, které mají lidi zabavit a vytáhnout je z domu. Pokud Ty, milý čtenáři, mého bia, jsi došel až jsem, neváhej a zapoj mě do svého projektu. Věřím, že to pomůže, jak Tobě, tak mě.

 

A jak to vypadá s mou budoucností? No… Momentálně mám v plánu někam vycestovat a věřím, že to je krok správným směrem. Chci poznat novou kulturu a zkusit si, jaké to je, vyrazit někam na vlastní pěst a něčeho dosáhnout. Pokud mě tedy nezastihnete, nedivte se, budu nejspíš v nějaké vzdálené vesnici, jejíž jméno ani nedokážu vysvětlit.

 

Martin Brazda

Lucie LENDLOVÁ

 

"Každý jeden člověk, který mi

kdy zkřížil cestu, mě změnil a posunul dál."

 

 

 

Mé jméno je Lucie Lendlová, je mi 18 let, pocházím z městečka Český Těšín a jsem studentkou 3.ročníku gymnázia.

 

Považuji se za nekonfliktní, přátelskou a občas i milou. Jsem trošku snílek, takže když mě uvidíte koukat prázdným pohledem do prostoru, pravděpodobně s vámi zrovna ani nejsem v místnosti. Zakládám si na přátelství. Ráda poznávám nové lidi, protože každý jeden člověk, který mi kdy zkřížil cestu, mě změnil a posunul dál.

 

Upřímně, mám se ráda a to proto, že jsem se dopracovala k jedné  skvělé vlastnosti a tou je vidět krásu v těch nejobyčejnějších věcech, ve všech lidech a koneckonců i v sobě, což někteří lidé nedokážou a to mě vždy mrzí. Mým charakteristickým znakem je také láska k jídlu, což mí spoluSADovci ví, protože ode mě většinou neslyší nic jiného, než že mám hlad. Takže pokud se máte rádi, doporučuji se dostat na snídani dřív, než já.

 

K SADu jsem se dostala díky spolužákovi, který mi nabídl stát se členem. Jsem za to ráda. Ze začátku jsem nevěděla, co můžu čekat, ale ukázalo se, že v SADu je parta super lidí, kteří jsou ochotni poslechnout si váš názor a podpořit vás.

 

Díky tomuto projektu vzniklo spoustu dalších projektů, vytvořených námi členy a já můžu hrdě prohlásit, že i nám se povedl zrealizovat například Těšínský Majáles 2014, studentský svátek středních škol, který má už určitou tradici a studenti se jej rádi účastní.

 

Stala jsem se také součástí projektu Zahrádky bez hranic/Ogrodki bez granic, což je česko-polská komunitní zahrada, otevřená široké veřejnosti a učící o alternativním způsobu pěstitelství.

 

Díky tomuto všemu (a také faktu,že nám nefunguje televize :-D) nesedím jen doma a nezabíjím čas. Do budoucna se těším na další možnosti, které mi členství nabídne a také poznání jiné kultury prostřednictvím mezinárodní vyměny.


A co bude dál? Kdo ví? Půjdu tam, kam mě srdce povede.

 

Lucie Lendlova

Tomáš MORCINEK

 

"Mám rád výzvy a dobrodružství.

Jsem rád součástí skupiny a rád

poznávám nové lidi."

 

 

 

Jmenuji se Tomáš Morcinek, a v Českém Těšíně jsem se nejen narodil, ale prožil zde i svůj celý dosavadní život, čítající 17 let. Z osmiletého gymnázia mi zbývají dva roky a pevně věřím, že to zvládnu.

 

Jsem energický člověk plný entusiasmu, který ne vždy dokáže svou energii investovat správným směrem. Mám rád výzvy a dobrodružství. Rád poznávám nové lidi a jsem rád součástí skupiny. Snažím se vždy vyjít s každým, ale občas to není možné. K projektům jsem se dostal prostřednictvím Martina Brázdy, který mi učaroval svým zapálením pro věc a naverboval mě, jako pracovní sílu do projektu Majáles 2014.

 

Svůj vzestup karierním žebříčkem, jsem zahájil záhy, jelikož mě Martin s Luckou Lendlovou přijali za svého a zapojili mě do chodu SADu a psaní projektu Majáles 2015. Pevně věřím, že nezklamu je, ani sebe. Do budoucna bych chtěl být dále aktivní, rozvíjet své schopnosti a dovednosti, získávat nové přátele a být dobrým člověkem.

 

Tomáš Morcinek

Vítězslav UVÍRA

 

"Ve svém volném čase dělám spoustu

různých věcí a rád spousty nových věcí zkouším."

 

 

 

Jmenuji se Vítězslav Uvíra, je mi 16 let a žiji v Ostravě-Porubě. Úspěšně jsem prošel prvním ročníkem Wichterlova Gymnázia.

 

Ve svém volném čase dělám spostu různých věcí a rád spousty nových věcí zkouším. Například jsem nedávno zkusil znovu svázat starou knihu a povedlo se. Mimo to, ve svém volném čase, velmi rád píšu do našeho webového školního časopisu Glossarium, který funguje zcela bez zásahu učitelů. To znamená, že můžu psát o tom, co mě zajímá.


Mezi lidi ze SADu jsem se dostal náhodou. Připojil jsem se k redakci Glossaria a díky našim schopnostem, jsme dostali příležitost zúčastnit se žurnalistického kempu. Této možnosti jsem využil a seznámil jsem se s Petrem. Po nějaké době se mě Petr zeptal, jestli bych nechtěl přijet. A tak jsem tu.

 

Vítezslav Uvira

Hana PIETROVÁ

 

"Věřím, že pomocí vzdělávání můžeme

změnit celý svět. Pomocí neformálního

vzdělávání, vzdělávání mimo lavice a učitele."

 

 

Jmenuji se Hana Pietrová a jsem zapojena do různých projektů jako účastník, pomocník, koordinátor, dobrovolník. Díky nim jsem poznala spoustu lidi, různých, a když jsem jim chtěla naslouchat, vždy jsem mnohé získala a sdílela.

 

Sama o sobě tvrdím, že stojím rozkročená nad Olší a pevně jsem dobrovolně ukotvena na jedné straně při Petrklíči a na druhé v Laji. V Českém Těšíně mne naleznete okolo nebo v budově DDM, v Informačním centru pro mládež, kde plánuji své aktivity. V Cieszynie pracuji v čajovně na zámeckém vrchu a sprejuju mech. Zde se realizuji a to i pomocí komunitní Zahrádky bez hranic. Ne já sama, ale my tvoříme, společně, recyklo bio zahradu, měníme město kolem nás, vlastníma rukama komunity. Věřím, že pomocí vzdělávání můžeme změnit dokonce i celý svět. Vzdělání mimo lavice tabule a učitele, za pomocí neformálního vzdělávání i při přeměně palety na trůn, cítím, že změnu můžeme vidět dokonce hned.

 

Jmenuji se Hana Pietrová, zajímám se o aktivizaci občanů v Českém zkorumpovaném Těšíně, jsem spoluzakladatelem Spolku přátel Těšína. Apolitického spolku, který vznikl v tomto roce a děsí se nadcházejících voleb. Jsem nadšena, že Slezská akademie vytváří aktivnější mladé občany, ale může to přinést změnu? Není už pozdě? Tento rok se bude zase kupčit s hlasy. Chceme pomoci Nadačnímu fondu proti korupci natočit způsoby, jak si Kus křeslo v zastupitelstvu města kupuje. Chceme informovat občany o tom, jak mohou volit a požádat je, aby jich šlo nyní k volbám co nejvíce. Pokud máš zájem být aktivní občan města Český Těšín, můžeš nám pomoci.

 

Jsem Hana Pietrová, budu koordinovat dobrovolníky na Svátku čaje přijedou Slováci, budou zde Poláci, stará česká garda nej dobrovolníků, přijdou dobrovolníci EVS pod taktovkou Nicolety a ještě 9 cizinců dobrovolníků pouze na víkend. Vážím si každého, kdo bude utvářet atmosféru tohoto kouzelného festivalu.


Jsem Hana Pietrová, mám ráda pěkné knihy, dobré lidi, bezmasé jídlo, zpěv, tanec a SAD s tak..

 

Hana Pietrova

Marcela STŘEŠŇÁKOVÁ

 

"Svůj volný čas věnuji spoustě aktivit

- návštěvám sboru, dobrovolnictví a setkávání

v rámci fantasy skupiny."

 

 

Mé jméno je Marcela Střešňáková, je mi 18 let a již třetím rokem navštěvuji Gymnázium v Karviné. Svůj volný čas věnuji spoustě aktivit, jako jsou návštěvy sboru, dobrovolnictví a setkávání v rámci fantasy skupiny.

Aktivní jsem se stala právě díky Amnesty International, což je organizace zabývající se lidskoprávní tématikou, v rámci které byla založena na naší škole místní skupina, v níž figuruji jako zástupce koordinátora. Pořádáme povětšinou petiční události na záchranu nespravedlivě vězněných osob. 

Dalším vstupem do světa dobrovolničení se stalo seskupení SAD a Mládež v akci. Tímto jsem započala, společně se svým spolužákem, projekt Action for human rights neboli Akce za lidská práva, trvající půl roku. Po skončení tohoto projektu jsem napsala svůj, s názvem Fantasy Karviná, jež byl rozdělen do dvou, na sebe navazujících, víkendových akcí. 

Zkušenosti, které jsem získala, jsou pro mě opravdu cenné. Jedná se konkrétně o zlepšení jazykových a prezentačních dovedností, práce ve skupině a v neposlední řadě poznání nových kultur. Pracovní hodnotou, kterou naplňuji v projektu, je z velké části autorita a vedení ostatních, jelikož mi byla přidělena role koordinátora. Tato pozice, v mém podání, zahrnuje také pomoc ostatním, stmelování kolektivu a velkou dávku kreativity při celkové organizaci.

 

Nejzásadnějším momentem učení bylo pro mě jednoznačně vedení skupiny a organizace harmonogramu. Pořád se v tomto ohledu ještě musím dosti zlepšovat, přičemž se zároveň snažím zvýšit svůj status autority.

 

Marcela Střešňáková
bottom of page